1 Aralık 2021

Erken Boşalma Nedir?

ile Admin

Erken boşalma nedir çözüm önerileri buradan, Ajikülasyon bir diğer adıyla boşalma olayı erkeklerde cinsel hazzın en üst noktası, yani zirvesi olan orgazm sırasında, içinde spermlerin bulunduğu meni sıvısının penisteki kanaldan dışarı çıkma olayı olarak tanımlamak mümkün görünür.

Erkeklerde görülen erken boşalma veya bir diğer adıyla prematür ejakülasyon  durumunda ise cinsel birleşme esnasında erkeğin istenilen zamandan önce orgazma ulaşmayla  yaşanan boşalma durumudur.

Bu durum  ise çiftlerin cinsel birleşme esnasında istedikleri düzeyde doyum yaşayamamalarına ve sonrasında cinsellikten soğumalarına sebebiyet veren ve göz ardı edilmemesi gereken önemli bir sağlık sorunu olarak tanımlanır.

Sağlıklı bir cinsel yaşam sürebilen adına mutlaka bu sağlık sorunuyla karşılaşan bireylerin tedavi olması gerekir. Geciktirici sprey ürünleri düzenli kullanımı ile erken boşalma sorunundan tamamen kurtulabilirsiniz.

Erkeklerde erken boşalma nedir problemi, oldukça sık karşılaşılan bir durum olmakla birlikte toplumdaki çoğu kişinin yaşadığı bir sağlık sorunudur. Yapılan bazı araştırmalara göre 18-59 yaş aralığında bulunan her üç erkekten biri, hayatının bir döneminde erken boşalma sorunu ile karşılar. Erken boşalma tedavisi için geciktirici hap en etkili çözüm önerileri arasındadır.

Erken boşalma, bir cinsel işlev bozuğu olarak  kabul ediliyor gibi görülse de aslında  topluma ait  yaygın kanının tam  aksine erektil disfonksiyon gibi diğer cinsel işlev problemlerinden farklı özelliktedir. Zira erektil disfonksiyon olarak adlandırılan durum  cinsel birleşme sırasında penisin sertliğini devam ettirememesidir.  

Başka bir deyimle istenilen sertliğe gelemediği için ilişkinin başlayamamasına sebep olan bir durum anlamına gelir. Bazı durumlarda bireylerde erektil disfonksiyon ve erken boşalma durumu birlikte bulunabilmekte ya da  birbirini tetikleyen birer unsur haline gelebilir.

Erkeklerde Erken Boşalma Problemi

Erkeklerde erken boşalma nedir? Problemi kişiden kişiye farklılık gösterebilmekte olup aynı zamanda  subjektif bir özellik gösterir. Buradaki en büyük etken çiftlerin cinsel ilişki esnasında olan beklentileri ve doyum noktalarının farklı olmasıdır. Zira bu duruma göre erken boşalma tanımı kişiden kişiye değişkenlik arz edebilir.

Erken boşalma nedir?, kişilerin kendi  isteği doğrultusunda  daha erken boşalması olarak tanımlanmasından dolayı, kişilerin kendi belirlemiş oldukları ideal cinsel birleşme sürelerine göre algıda farklılıklar yaratması muhtemel bir durumdur.

Klinik olarak erken boşalma nedir? Aşağıdaki kriterlere göre değerlendirilebilir. Boşalma olayı genellikle penisin vajina ile birleşmesinden önce veya bir dakika içinde gerçekleşiyordur. Hemen hemen her cinsel birleşme esnasında boşalma sürecinin geciktirilmesi mümkün olmaz. Cinsel ilişkiden kaçınma, soğuma, yoğun stres, depresyon gibi olumsuz psikolojik belirtiler verebilir. Geciktirici krem ürünleri tüm bu olumsuz etkenleri ortadan kaldıran tedavi ürünleridir.

Erken Boşalma Belirtileri Nelerdir?

Erken boşalma nedir problemi olan erkek hastalarda çeşitli klinik belirtiler ortaya çıkabilir. Buna göre aşağıdaki belirtiler erken boşalma sorunu olan erkeklerde sıklıkla gözlenebilir bir durumdur.

  • Cinsel birleşmenin hemen başlangıcında orgazm noktasına ulaşılması  veya cinsel  birleşmenin başlamasıyla ilk 1 dakika içinde orgazma ulaşarak erkeğin boşalması durumu.
  • Cinsel birleşme esnasında boşalma kontrolünü kişinin elinde  olmaması, 
  • Cinsel birleşme öncesinde veya kişinin yaşadığı erken boşalma sonrasında yoğun strese girmesi, kaygılanması, kendini suçlaması veya depresyon hali,
  • Cinsel partnerle ilişkide sorun yaşanması
  • Kişilerin cinsel ilişkiye karşı duyulan isteklerinde (libido) azalma
  • Kişinin penisinde sertleşme gerçekleşmesi veya cinsel ilişki esnasında sertleşmenin sürdürülebilir olmaması gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Erken Boşalma Teşhisi Nasıl Konulur?

Erkeklerde görülen erken boşalma problemlerinin belirlenmesinde uzman bir hekimin hastanın hikâyesini detaylı bir şekilde dinlemesi ve değerlendirme süreci boyunca hasta ile hekimin arasında doğru bir iletişim kuruluyor olması oldukça önemlidir. Zira hastalar cinsel ilişkiden beklentileri doğrultusunda, erken boşalma nedir sorunu olduğunu ifade edebilir.

Bununla birlikte ise klinik anlamda önem arz eden erken boşalma probleminde bazı kriterlerin gerçekleşiyor olması gerekir. Doğru bir teşhis açısından bu kriterler önemlidir. Belirtilmekte olan bu kriterler ise şu şekildedir;

Cinsel birleşme başlangıcında veya 1 dakika sonrasına kadar geçen sürede boşalma, bu süre içinde boşalmanın kontrol edilememesi erken boşalma nedir problemi ile birlikte  hazırlayıcı psikolojik veya organik nedenlerin oluşu.  Hekim tarafından alınan ayrıntılı hasta öyküsü ve yapılan detaylı  muayene sonucunda, bazı durumlarda görüntüleme ve laboratuvar tetkiklerine başvurulması gerekebilmektedir.

Erken boşalma genellikle fonksiyonel bir aksaklıktan meydana gelir. Erken boşalmayla ilgili tereddütleriniz hatta gerçek sorunlarınız var ise mutlaka bir hekime danışmanızda fayda görülür. Yapılacak olan teşhis ve tedavinin ardından tekrar sağlıklı bir cinsel hayata kavuşmanız içten bile değildir.