Cinsel ereksiyon sorunları, bir erkek seks yapacak kadar güçlü bir ereksiyon sağlayamadığında veya sürdüremediğinde ortaya çıkar. Hazır olmadan ereksiyon olmayabilir veya ilişki sırasında kaybedebilir. Ereksiyon sorunları genellikle cinsel dürtüyü etkilemez. Ereksiyon sorunları yaygındır. Genellikle tüm erkekler, bir noktada ereksiyon sağlamakta veya sürdürmekte sorun yaşarlar.

Çoğu zaman, sorun çok az tedavi ile veya hiç tedavi olmaksızın ortadan kalkar. Ancak, bazı erkekler için devam eden bir sorun da olabilir. Buna cinsel ereksiyon disfonksiyon (ED) denir. İlişkinin %25’inden fazlasında ereksiyon elde etmede veya bunu sürdürmede sorun yaşıyorsanız, sağlık uzmanınıza başvurmalısınız. Cinsel ilaç kullanımı ile güçlendirilebilen bir durumdur.

Ereksiyon Sorunları Sebepleri

Sertleşme için beyin, sinirler, hormonlar ve kan damarları birlikte çalışmalıdır. Bir şey bu normal işlevlere müdahale ederse, erektil disfonksiyona yol açabilir. Bir cinsel ereksiyon sorunu genellikle “sadece kafada” değildir. Aslında, çoğu ereksiyon sorununun fiziksel bir nedeni de vardır. Bunlar en yaygın fiziksel nedenlerden bazılarıdır.

Hastalık:

 • Şeker hastalığı
 • Yüksek kan basıncı
 • Kalp veya tiroid koşulları
 • Tıkanmış arterler (ateroskleroz)
 • Depresyon
 • Parkinson hastalığı veya Multipl skleroz gibi sinir sistemi bozuklukları.

Cinsel Ereksiyon İlaçları

 • Antidepresanlar
 • Tansiyon ilaçları (özellikle beta blokerler)
 • Digoksin gibi kalp ilaçları
 • Uyku hapları
 • Peptik ülser için bazı ilaçlar.

Diğer fiziksel nedenler:

 • Düşük testosteron seviyeleri. Bu, ereksiyonu zorlaştırabilir. Bir erkeğin cinsel dürtüsünü de azaltabilir.
 • Prostat ameliyatından kaynaklanan sinir hasarı,
 • Nikotin, alkol veya kokain kullanımı,
 • Omurilik yaralanması,
 • Bazı durumlarda, ilişkilerdeki hisler veya problemler erektil disfonksiyona yol açabilir, örneğin:
 • Partnerle kötü iletişim,
 • Şüphe veya başarısızlık duyguları,
 • Stres, korku, endişe veya öfke,
 • Seksten çok şey beklemek. Bu, seksi bir zevkten çok bir angarya haline getirebilir.

Erektil disfonksiyon her yaştaki erkeği etkileyebilir, ancak yaşlandıkça daha yaygın hale gelir. Fiziksel nedenler yaşlı erkeklerde daha yaygındır. Duygusal nedenler genç erkeklerde daha yaygındır. Sabah veya gece uyurken ereksiyon oluyorsanız, bu muhtemelen fiziksel bir neden değildir. Çoğu erkek, geceleri yaklaşık 30 dakika süren 3 ila 5 ereksiyona sahiptir.

Normal gece ereksiyonlarınız olup olmadığını nasıl anlayacağınız konusunda doktorunuzla konuşabilirsiniz. Testis torsiyonu da her yaştaki erkekte ortaya çıkabilir, ancak en sık 12 ila 18 yaşları arasında görülür. Yorucu egzersizden sonra, uyurken veya skrotum yaralanmasından sonra testis torsiyonu oluşabilir. Bununla birlikte, nedeni genellikle bilinmez. Erkek cinsel performans artırıcı ilaçlar bu sorunu çözmek için ilk akla gelen ürünlerdir.

 Testis Torsiyonunun Belirtileri Nelerdir?

Testis torsiyonunuz varsa, büyük olasılıkla bunu fark edeceksinizdir. Testis torbanızda ve testislerinizden birinde ani, keskin ve muhtemelen şiddetli ağrı hissedeceksiniz. Ağrı artabilir veya azalabilir, ancak genellikle tamamen kaybolmaz. Diğer semptomlar aşağıdaki gibidir: Şişme (özellikle skrotumun bir tarafında), mide bulantısı ve kusma, karın ağrısı.

Ne Yapmalısınız?

Skrotumunuzda ani bir ağrı hissederseniz, bir doktor çağırın ve mümkün olan en kısa sürede hastaneye veya muayenehaneye gidin. Ameliyata ihtiyacınız olabileceğinden doktora gidene kadar hiçbir şey yiyip içmeyin. Testis torsiyonu tıbbi bir acil durumdur. Bu olduğunda, hızlı çalışmanız gerekir. Spermatik kord ne kadar uzun süre bükülü kalırsa, testisin serbest bırakılması o kadar zor olur.

Bazen spermatik kord herhangi bir tedavi gerektirmeden kendi kendine bükülebilir ve sonra tekrar düzelebilir. Buna torsiyon ve gevşeme denir ve testis torsiyonunun ilerlemesini daha olası hale getirebilir. Spermatik kordunuz kendi kendine iyileşirse ve ağrı geçerse, olayı görmezden gelmek çok kolay olabilir, ancak her durumda bir doktor çağırmalısınız.

Doktorunuz bunu gözden geçirebilir ve gelecekte testis torsiyonunu daha az olası hale getirmek için adımlar atabilir. Viagra yorumları en etkili cinsel ereksiyon ürünlerinden olduğunu ortaya koymaktadır.

Problemleriniz Hakkında Konuşmak

Biriyle özel bölgeleriniz hakkında konuşmak biraz utanç verici olabilir. Ancak bunu anne babanıza açıklamanız veya skrotumda ağrı fark ederseniz doktorunuzla konuşmanız çok önemlidir. Ağrıyı çok uzun süre görmezden gelmek veya sadece geçmesini beklemek testislere ciddi şekilde zarar verebilir.

Hatta çıkarılması gerekebilir. Skrotal ağrı kendi kendine geçse bile anne babanızı veya doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Kendi kendine kaybolan bir bükülme, kişinin gelecekte başka bir bükülme yaşama olasılığını artırır.

Doktorlar, testisleri skrotuma sabitleyen basit bir cerrahi prosedür uygulayarak başka bir testis torsiyonu riskini büyük ölçüde azaltabilir. Bir doktor testis torbanızı, testislerinizi, karnınızı ve kasıklarınızı muayene edecek ve uyluğunuzun içini ovuşturarak veya sıkıştırarak reflekslerinizi test edebilir.

Bu genellikle testisin kasılmasına neden olur ve bu kasılma testis torsiyonu olsaydı muhtemelen olmayacaktı. Doktorunuz buradan teşhis koyabilir. Dizinde böyle bir probleminiz varsa sitemizden ürünleri güvenle alabilirsiniz.